+38 (093)  990-30-70

Новости

Королевский бал у Вас дома

Како да обележите некоја личност во пост ВКонтакте. Како и во евиденцијата "VKontakte" белешка лице: едноставни начини. Како ќе изгледа

 1. Како да означите личност на фотографијата Кога ќе обележите некое лице на која било слика, тој добива...
 2. Како да означите некое лице на видео
 3. Како ќе изгледа?
 4. На прв начин го обележуваме лицето на записот.
 5. Означете го лицето на ѕидот на вториот начин.
 6. Така можете да го заштитите вашиот профил.
 7. Обележи го сигналот

Како да означите личност на фотографијата

Кога ќе обележите некое лице на која било слика, тој добива соодветно известување. Ако корисникот потврди дека тој навистина е обележан на фотографијата, знак и потпис со неговото име VKontakte ќе се појави на одреден дел од фотографијата со неговата слика. Сите фотографии со ознаки се зачувуваат за секој корисник во албумот "Фотографии со мене".

Сепак, најновите ажурирања изневерија некои пердуви и предизвикаа некои корисници да паѓаат во платформата. Ова значи дека корисникот што не учествувал во разговорот ќе добие известувања, дури и ако тие не сакаат. Лично, ова е како инвазија на приватноста ако сте во одредени групи за кои не сте побарале да влезете. Меѓутоа, ако сте дел од група која ве интересира, може да биде добра; тоа само се сведува на она што го сакате. Додека тие беа таму кога ги сакавте, тие сега се на твоето лице, и тоа може да биде фрустрирачко.

За да означите некое лице на фотографија, направете го следново:

 1. Отворете ја фотографијата што ве интересира на вашиот албум VKontakte.
 2. Подолу десно е листа на можни дејства. Врвна линија - Означи ги луѓето. Кликнете на неа.
 3. Потоа, на фотографијата ќе треба да се прикаже фрагмент на кој се наоѓа сликата на лицето. Држете го левото копче на глувчето и движете го курсорот за да изберете правоаголна област од саканата големина.
 4. Насловот автоматски ќе се појави под фотографијата, а соодветното лице ќе добие известување.

На овој начин, можете да означите неколку луѓе на една слика одеднаш.

Дали е ова ажурирање добра вест за вас?

Сепак постои добра вест . Само да го направите ова ако сте го ажурирале до најновата верзија. Чекор 2: Откако апликацијата ќе започне, одете во групата на која сте член. Чекор 3: Најдете текстуален панел во кој обично пишувате пораки. Ако видите некој што сакате да го означите, одберете го нивното име. Можете да означите луѓе кои се во иста група, дури и ако не сте ги додале во вашиот адресар.

Чекор 4: Откако ќе означите член на групата, можете да отидете кај него и да напишете порака. Тоа е сè; Сега можете да означите некој што го сакате со ова ново ажурирање. И покрај тоа што може да изгледа дека апликациската апликација го олеснува зборувањето, она што го прави, го отежнува игнорирањето на луѓето кои ве навредуваат на групни разговори.

Како да означите некое лице на видео

Претходно, беше можно да се означи лице во која било видео-снимка што е на листата "Мои видео снимки" на вашата страница. Сега опцијата за обележување е достапна само за оние видеа кои сте ги превзеле од вашата мрежа лично од вашиот компјутер. За да означите, треба:

Завртете се околу пет секунди и твоите т.н. пријатели те означуваат во сомнителни ноќни клубови или ги објавуваат музичките видеа на Рик Астли на вашиот распоред. Вие не може да сакате тоа да се оптерете со пораки и ознаки од други луѓе, особено ако го користите во професионален капацитет, па вреди да се земат неколку минути за да се ограничи пристапот на другите луѓе до вашиот ѕид. Горната опција ви овозможува да изберете кој може да испраќа пораки до вашиот распоред: вашите пријатели или само вие.

Како ќе изгледа?

Параметарот веднаш ви овозможува да ги видите ознаките пред да се појават на вашата временска линија. Тие можат да бидат разгледани и одобрени или откажани во делот "Види временска линија" на страницата "Дневник на активности". Повторно, ова не ја отстранува етикетата, сеуште ќе се прикажува на страната на пријателот, во резултатите од пребарувањето, во изворот на новости и така натаму. Но, тој ја запира пораката што се појавува на вашата временска линија и се појавува во контакти кои исто така не се запознаени со тоа кој ве обележува.

 1. Поставете видео на вашата VK страница.
 2. Почекајте додека не се обработи и се додаде на страницата.
 3. Погледнете видео. Надолу најдете го копчето More - Обележи ги луѓето.
 4. Од листата на пријатели изберете оние кои се присутни на фотографијата.
 5. Зачувај промени.

Повеќе информации за популарниот интернет ресурс може да најдете во делот.

Ако сте обележани на сликата, може да се отстрани со помош на менито со опции "Фотографија". Ако сакате да дозволите обележани фотографии и пораки од пријателите во временската линија, можете да изберете кој ќе ги види. Исто така е можно да ги видите ознаките што ги пријавуваат вашите пријатели за вашите сопствени пораки пред да се применат. Вие може да ги објавите вашите детални размислувања за состојбата на личноста, ограничувајќи го пристапот до вашите семејни фотографии само на членовите на семејството, под претпоставка дека сте подготвени да ги извршите потребните напори.

Користете го ова за да го промените кој може да го види тоа што го користите - поставувањето кое го одбирате останува во место додека не го промените повторно. Во менито Напредно на временската линија, можете да проверите како страницата на вашиот профил е прикажана на други луѓе.

Здраво, драги посетители. Веројатно сте виделе повеќе од еднаш секој корисник. социјална мрежа Vkontakte на ѕидот обележан од некои други луѓе (нивните имиња се обележани со сина боја и изгледаат како линкови). Денес ќе научиме како да направиме вакви марки.

Запомни ги двата основни правила.

За да означите некој на ѕидот во вашиот пост, треба да го напишете неговиот идентификатор, и ставете @ пред ID. На пример, @id *** (Име на лицето).

Повеќе од два милиони луѓе во Германија го користат Тиндер. Тие бараат голема љубов. Но, тоа не е толку лесно, и покрај широк избор. Кога го барате следното флертување, сликата на профилот е во фокусот - тоа влијае на одлуката на корисникот за 90 проценти. Ако предложениот корисник го сака ова, корисникот може да го означи. "Ова е натпревар", велат тие, иако таа и го сака.

Потоа се остварува контакт, двајца можат да комуницираат и, можеби, размена телефонски броеви . Сепак, понекогаш постои голем улов: многу профили не се вистински! Можеби мојот нов флерт е премногу добар за да биде вистина? Ако, пак, во профилот биографија се уште има чудни врски - најдобро со закачка - тоа значи: се држат настрана!

Исто така забележете пријател или било кое од следниве:

Сега да ги разгледаме целата работа со примери

На прв начин го обележуваме лицето на записот.

Одете на вашата страница. Ние наоѓаме поле за евиденција, започнуваме да пишуваме нов. На местото каде што треба да го означите пријател или некој друг, ставете @ и започнете да го внесувате името на пријател. Самиот систем го наоѓа и го нагласува аватарот и ид. Ние само треба да кликнете на неа. Можете да го направите сами, се разбира, внесете @ id-страници:

Тогаш најверојатно се занимавате со лажни. Совет 3: Профилот реагира брзо на вести: имате натпревар, напишете ја оваа порака и добијте брз одговор. Се користи еден час за да се добијат информации што инаку не би ги даде. Соодветно на тоа: дури и ако мамката сеуште е толку голема - напротив, откажете го разговорот прерано отколку премногу доцна.

Совет 4: Вашиот натпревар веднаш ќе продолжи да го продолжува разговорот на друг канал: дали едвај го запознавте вашиот натпревар и тој го бара вашиот телефонски број? Останете настрана - ако ги испратите сега, ќе добивате спам пораки и ботови. Друга алтернатива: дали разговорот треба да продолжи токму на друга непозната социјална мрежа? Повторно, прстите се исклучени - затоа што некој се обидува да добие лични податоци или да рекламира друга социјална мрежа.

Еве што добивме:


Еве што добивме:

Можеме природно да го исправиме името во загради, на пример, избришете го презимето. Откако ќе се пополни целиот запис, кликнете на копчето "Испрати":


Откако ќе се пополни целиот запис, кликнете на копчето Испрати:

Тоа е она што го направивме. Името е обележано и изгледа како врска:

Совет 5: Профилот е премногу добар за да биде вистина: на крајот на денот, за жал, често: ако профилот на професионални фотографии на био за работа е апсолутно луд - така звучи како идеален партнер, а потоа, исто така, одговара на вас: Внимание! Тоа е дефинитивно вреди да се прашувате зошто бикини модел или шест-пакет момче е на врвот на вас, и ако се двоумите, престанете да пишувате пораки веднаш. Се разбира, многу е можно - но каква е веројатноста дека ова не е лажна?

Некои едноставно уживаат во себе, додека други страдаат од комплексно пореметување на личноста. Но, постојат професионални отскокнувања. Сајбер криминалците се обидуваат да флертуваат со лажни профили на сомнителни страни за да ги намамат. Сликите со користени профили се украдени и прикажани само добри луѓе . По неколку значајни забелешки, лесно е да се фати за бизнис: ботот го повикува својот соговорник да свири онлајн игра со него или да му испрати друга линк, што тој треба да го отвори. Ако кликнете на игра или линк, малициозен софтвер директно се презема на вашиот компјутер, паметен телефон или таблет.


Ако кликнете на игра или линк, малициозен софтвер директно се презема на вашиот компјутер, паметен телефон или таблет

Означете го лицето на ѕидот на вториот начин.

Пишуваме во просторот за снимање. Откако ќе го внесете остатокот од текстот и испратете го:


Се покажа, во принцип, исто како и првиот метод:

Така можете да го заштитите вашиот профил.

Ова е посебен вид на поврзување, затоа што кога ние повикуваме некого, создаваме врска кон нивната биографија. Кога ќе означите некого, тоа лице веднаш ќе добие известување кое ве информира дека тие биле означени во публикацијата. Слично на тоа, ако вие или некој пријател потпише некого во публикација и тие ја имаат опцијата "Пријатели" или поширока опција, публикацијата може да ја гледаат вашата избрана публика, како и пријателите на тоа лице. Обележување себе или вашите пријатели - одличен начин ги споделуваме ажурирањата и спомените со луѓето што ги познавате, како и со другите пријатели.


Обележи го сигналот

Лицето што сте го обележале на вашиот ѕид ќе добиете известување. Слично на тоа, ако некој го означи, ќе добиете известување за следнава форма:

Тоа е сè, научивме да ги одбележиме луѓето во нашите записи на социјалната мрежа vkontakte.

Потоа ќе ја идентификувате публикацијата во која сакате да означите некого. Кога ќе го најдете, погледнете во полето за текст подолу, во кое се вели: "Напиши коментар". Ова можете да го видите на сликата #. По ставањето во полето за текст Напиши коментар, почнете да го пишувате името на пријателот за ознаката. Потоа одберете го името на вашиот пријател, кога истиот ќе се појави.

Но понекогаш воопшто не функционира.
Но понекогаш воопшто не функционира
Можете исто така да означите некое лице кога правите порака од вашиот профил. За да го направите ова, погледнете го вашиот ѕид подолу каде што ќе го напишете вашиот статус. Таму ќе видите копче во кое се прикажуваат таговите во вашиот пост. Иконата на истата е прикажана во мал гулаб со знак за сума. Кликнете на ова копче и пронајдете пријател за да го означите.

Дали е ова ажурирање добра вест за вас?
Како ќе изгледа?
Можеби мојот нов флерт е премногу добар за да биде вистина?
Совет 4: Вашиот натпревар веднаш ќе продолжи да го продолжува разговорот на друг канал: дали едвај го запознавте вашиот натпревар и тој го бара вашиот телефонски број?
Друга алтернатива: дали разговорот треба да продолжи токму на друга непозната социјална мрежа?
Се разбира, многу е можно - но каква е веројатноста дека ова не е лажна?