+38 (093)  990-30-70

Новости

Королевский бал у Вас дома

Како да разликувате лажни од оригиналниот VKontakte. Како да се создаде лажен VKontakte

 1. Зошто се создадени и на кои им е потребно?
 2. Како да дознаете лажни или не vkontakte на фотографии
 3. Барате фотографија во мрежата
 4. Повеќе за аватарските карактеристики на лажни страници
 5. Влез
 6. Одреди ја возраста на страницата
 7. Анализа на динамиката на активности на страница
 8. Автентичноста на фотографиите
 9. Повратни информации
 10. Не, добро, сè уште се сомневам!

Речиси секој ден во големи количини фалсификати се појавуваат во "Контакт". Овој концепт сам потекнува од англискиот збор "лажни", кој се преведува како "лажен" и многу точно ја опишува суштината на овие страници. Фалсификатите се лажни сметки, најчесто создадени за непостоечки луѓе.

Зошто се создадени и на кои им е потребно?

Многу често fakie за масовно рекламирање на некои сајтови, производи, услуги и така натаму. Многу е лесно да се разликуваат ваквите прашалници: во личните информации, статусот и на ѕидот веднаш ќе видите линкови до некои групи или други сајтови. Сепак, понекогаш рекламирањето се прикажува на пријатели и претплатници на страницата во прекриена форма. Како по правило, со цел да привлече што е можно повеќе луѓе (и покрај тоа, пресметката во исто време оди точно со масовната природа на рекламната кампања - можеби некој ќе биде заинтересиран за понудата), тие ќе го вчитаат профилот прекрасни фотографии голи девојки. Повеќе или помалку искусни корисници на социјална мрежа лесно може да ги разликуваат таквите сметки од реални.

Доста честопати може да се сретнете со фалсификати имитирајќи страници од различни ѕвезди, политичари и други познати личности. За да се справат со овој проблем, програмерите на VK воведоа дополнителна опција: полето за избор сега се појавува на страната "оригинали", што укажува дека автентичноста на страницата е потврдена и потврдена. Фактот дека сметката ја користи вистинска личност е означена со други фактори: голем рејтинг, огромен на страница.

Постојат фалсификати во "Контакт" од друг тип. Таквите страници се создадени специјално за мамење на рејтингот, додавајќи огромен број пријатели и публицитет. Со такви страници, по правило, се појавуваат некои тешкотии: прилично е тешко да се открие дали лицето е вистинско пред вас. Слични сметки се исто така регистрирани за рекламирање, но не и директни. Обично се користи начинот на испраќање пораки до сите контакти. На пример, со понуда за присуство на некои настани.

Аматерски факи во Контакт е исто така многу честа појава Аматерски факи во "Контакт" е исто така многу честа појава. Понекогаш тие се создаваат како шега за да играат пријатели, понекогаш да комуницираат со одредени корисници или за други лични цели. Прашајте ги вашите пријатели - најверојатно, многу од нив имаат барем една алтернативна страница.

Оние кои промовираат групи често создаваат ботови. Во овој случај, тие не користат никакви трикови за тоа како да направат фалсификат во Контакт - практично нема информации за страниците, фотографиите и сл. На крајот на краиштата, таквите профили не се потребни за да се убеди некој од нивната автентичност, туку за механизирани зголемување на бројот на учесници во групи, претплатници. Таквиот потег ви овозможува да го "измамите" системот и да ги зголемите потребните страници во рејтингот на социјалната мрежа.

Поздрав, драг читател на мојот блог. Драго ми е што дојдовте кај мене во светлината. Многумина од нас наидоа на корисници кои се покажаа како измамници или едноставно грди луѓе што ги играат на нервите на другите луѓе. Така, денес ќе покажам начини за пресметување на "левите" страници во VC.

Голем број лажни страници - ова е еден од сериозните проблеми во социјалната мрежа "Vkontakte". Во име на лажната страна, можете да напишете на напаѓачите и на сите видови на клеветници кои сакаат да дознаат некои аспекти од вашиот живот. Ова е полн со фактот дека тогаш таков лажен корисник може да го уценува наивниот соговорник со објавувањето на компромитирачки материјали (лична кореспонденција, фотографии) за него, или дури и да го стави на заедничкиот потсмев. Вљубениците понекогаш прибегнуваат кон спроведување провокативни преписки со цел да го проверат својот соученик.

За жал, дури и терористите сега прибегнуваат кон регрутирање на нивните случајни соговорници, комуницирајќи со нив долго време во име на убави девојки или момчиња. Ако сакате да се заштитите од комуникација со нечесни луѓе, зачувајте го своето чесно име, зачувајте ја врската и не подлегнете на радикалното перење на мозокот, овој напис ќе ви помогне во само една минута да идентификувате лажна страница од сметката на вистинската личност која всушност е додадена на Вие со искрени намери да разговарате за живот.

Како да дознаете лажни или не vkontakte на фотографии

Аватар е една од бизнис картичките на било која страница во социјални мрежи . Кога еден непознат корисник ве пишува и една симпатична девојка ви се насмевнува од фотографија на профилот, како не може да се спротивстави и да продолжи комуникацијата? И ако сте девојка, чекајќи го вашиот принц, и одеднаш добивате порака од прекрасен убав човек, тогаш мислите дека не треба да пропуштите таква шанса? Бидете внимателни! Најверојатно оваа слатка слика не му припаѓа на лицето што седи на оваа страна.

"Тогаш како да дознаете лажна или не VKontakte на фотографија?" - ве прашам. Одговорот е многу едноставен! Присуството на јавни записи, евиденција на ѕидот, reposts и други дополнителни информации не секогаш укажуваат на тоа дека сметката е лажна. Често, вистинските корисници едноставно не ги заглавуваат нивните страници со претплати и публикации. Но, многу за вистинската суштина на страницата ќе ја каже токму сликата на аватарот. За да го направите ова, постојат неколку едноставни начини кои секој човек може да ги направи и кои не бараат специјални програми ниту специјална опрема.

Барате фотографија во мрежата

Првиот и најсигурен начин за одредување на лажна страница од фотографија на профилот е да најдете информации за оваа слика на Интернет. Ова е направено вака:

 • Зачувајте ја сликата за себе (исто така можете да ја копирате адресата на оваа слика) и отворете "Google - пребарување по сликата". Ќе се отвори страница како онаа подолу:


Ќе се отвори страница како онаа подолу:

 • Кликнете на копчето во форма на камера и преземете слика од сомнителна сметка (или вметнете ја адресата на сликата).
 • Страницата со резултати ќе се отвори. Ако ова е фотографија од познат лик (за лажни страници, често се користат фотографии од актери или музичари), тогаш Google ќе го даде претпоставеното име на вистинскиот сопственик на тоа лице. Ако фотографијата е преземена од обичен корисник, тогаш резултатот од пребарувањето ќе биде линк до страната на тој лик.


Ако фотографијата е преземена од обичен корисник, тогаш резултатот од пребарувањето ќе биде линк до страната на тој лик

Слично на тоа, функционира и пребарувањето на Yandex-слики. За да ја пронајдете фотографијата што ја барате, исто така треба да кликнете на копчето со камерата и да внесете URL на аватарот таму.

Како што можете да видите, ако не бидете мрзливи и ги извршувате овие едноставни чекори за да пребарувате за фотографија на интернет, можете да потврдите дека аватарот му припаѓа на одредена личност и да открие дали новиот соговорник е навистина за кого тврди дека е.

Повеќе за аватарските карактеристики на лажни страници

Понекогаш дури и брз поглед е доволно да се види "вештачка" слика. Како по правило, фалсификаторите можат да користат слики од фото-акции за да ги декорираат своите страници. Ваквите фотографии се одликуваат со посебно поставување и премногу професионално осветлување во рамката. Таквите неприродни фотографии веднаш привлекуваат внимание.

Како заклучок, сакам да кажам дека не треба да заборавите за вашата безбедност кога датирате и за социјално вмрежување. Никогаш не треба да комуницирате со странци за да разговарате за неговиот личен живот и за сè што може да биде интересно за натрапниците. Не е секогаш потребно да им верувате на страниците каде што во профилот на аватарот постои фотографија со убави луѓе. Ако имате сомнежи за автентичноста на страната - секогаш проверете ја лажната страница, на пример, по слика.


Ако имате сомнежи за автентичноста на страната - секогаш проверете ја лажната страница, на пример, по слика

Стави ги сака и не заборавајте да се претплатите на блог билтен. Имајте добар ден сите -))).

Со почит, Галиулин Руслан.

Како да го одредите вистинскиот корисник пред вас VKontakte или не?

На пример, читате ги коментарите за некој производ или услуга. Производот е пофален, но дали е вистина?

Во оваа ера на интернет измама, го најдов тоа корисно.

Заменети, за да не се изгубат. Читаме!

Влез

Како по правило, луѓето трошат многу малку време создавајќи лажни страници. Поради ова, за да се утврди неговата автентичност е доста едноставна .

Подолу се дадени неколку чекори за тестирање на страницата. Ако барем еден од нив не успее , тогаш нема смисла да продолжите да проверувате, страната веројатно е лажна .

Одреди ја возраста на страницата

Утврди точниот датум на создавање на страницата, не можеме. Не ни треба ова, потребни ни се приближни вредности. Ние ќе го направиме ова со користење на ИД на страницата. ID - реден број на страницата, формирана по регистрацијата

Како да најдете ИД?

Одете на страната што ни треба и погледнете во лентата за адреси на прелистувачот:

Ако формата е различна:

тогаш постапуваме поинаку. Одете на листата на пријатели на корисникот:

и погледнете го нејзиниот проект во полето за адреса:

Како резултат на тоа, добивме идентична идентификација на 80 491 907.

Бидејќи ID е бројот на секвенцата на корисникот , толку е поголема неговата вредност, подоцна лицето е регистрирано. Во моментов, најголемата вредност на личната карта на ВКонтакте е околу 183 милиони евра . Ако нашиот проект е близу до оваа вредност, страната е создадена релативно неодамна, можеби дури и денес.

Датум на регистрација, може да се одреди приближно со око, фокусирајќи се на следната идентификација за раст

Значи, ако сте го определиле приближниот датум на регистрација на страната и нејзината возраст помалку од шест месеци (а да не зборуваме за месецот), тогаш не треба да му верувате.

И не верувајте во различни приказни:

 • " Јас само што се регистрирав со VKontakte" , - сите помлади генерации веќе долго време се регистрирани тука;
 • " Моја стара страница блокиран, создаде нов ", - сега пристапот до вашата страница се обновува за половина минута со користење на мобилен телефон;
 • " Јас ја создадов втората страница намерно " - барајте го првиот и испратете порака од него до вас.

Анализа на динамиката на активности на страница

За да му дадете на вашата страница поживо изглед, лажни можат да испраќаат многу фотографии , како и да објавуваат многу записи на ѕидот . Обрни внимание на датумот на нивното сместување . Отворете ја листата на аватари, испукајте ги. Ако мнозинството е натоварено истиот ден , тогаш се појавува сомнеж: "Како го смени десетината аватари за еден ден?".

Истото може да се направи со фотографии во албуми, и снимки на ѕидот. Треба да видиме дека страницата се пополнува постепено, а не во еден ден .
Секако, ако страната е сосема празна, тогаш се појавува уште поголемо сомневање.

Автентичноста на фотографиите

Лажни, како по правило, префрлање слики на други луѓе, ги зема од истата VKontakte. Исто така е можно со други фалсификати. Од постојаното полнење на фотографии, тоа значително се влошува , и почнува да пиксел (мали плоштади се видливи). И не, ова не е ефект на ова, тоа е украдена фотографија. Затоа што ако некое лице постави оригинални фотографии, нивниот квалитет ќе биде одличен.

Пример за особено популарни фотографии кои често пати преоптоваруваат:

Пример за особено популарни фотографии кои често пати преоптоваруваат:

Исто така, вреди да се напомене дека фалсификаторите обично ги имаат сите фотографии направени на професионална камера.

Повратни информации

Па, нашата лажна маскирала неговата страница прилично добро, а ние сè уште не можеме да разбереме дали е реално.
Секој човек на Vkontakte има вистински блиски пријатели кои коментираат на неговите фотографии , објавуваат на ѕидот или коментираат за нив . Да се ​​обидеме да најдеме слични записи:Од овие записи, можете да одредите дека овие луѓе се вистински пријатели , што значи дека страницата најверојатно е реална. НО, таквите коментари можат да бидат објавени од ист сопственик на страница, но од други фалсификати , па можете исто така да проверите за автентичноста и пријателите.

Не, добро, сè уште се сомневам!

Ние користиме тешка артилерија

Ако сликите изгледаат премногу нереални, тогаш обидете се да ги пронајдете нивните дупликати на Интернет. Можеби ќе се сопнеме со сегашниот сопственик ... За ова, одберете некоја фотографија од албумите на корисникот, по можност од највисок квалитет , и зачувајте на нашиот компјутер:


За ова, одберете некоја фотографија од албумите на корисникот, по можност од највисок квалитет , и зачувајте на нашиот компјутер:


Го добиваме резултатот:


Ако фотографијата не е пронајдена, обидете се со друг. Можеби тоа не е толку популарно , или нема пристап до вистинскиот сопственик, или е слично на други фотографии на интернет.

Ако не најдеме ништо, или сеуште не се сомневаме, тогаш пробајте да го преиспитате лажното. Прашајте каде живее. Ако тој е од вашиот град, тогаш побарајте неколку прашања за неговиот роден град, одговорите на кои секој жител треба да знае: "На кого му е доверено споменикот на СУСУ?", "На кој станица е споменикот?".

И најмногу контролен шут - побарајте да го напишете тековниот датум на парче хартија и направете ја вашата фотографија со него преку веб камера.

Обично, факи, сите барања за потврда на автентичноста на вашата страница се одговорени " Јас нема да докажам ништо за вас! Не сакај, не верувај! ".

Зошто се создадени и на кои им е потребно?
Зошто се создадени и на кои им е потребно?
Кога еден непознат корисник ве пишува и една симпатична девојка ви се насмевнува од фотографија на профилот, како не може да се спротивстави и да продолжи комуникацијата?
И ако сте девојка, чекајќи го вашиот принц, и одеднаш добивате порака од прекрасен убав човек, тогаш мислите дека не треба да пропуштите таква шанса?
Тогаш како да дознаете лажна или не VKontakte на фотографија?
Како да го одредите вистинскиот корисник пред вас VKontakte или не?
Производот е пофален, но дали е вистина?
На кој станица е споменикот?