+38 (093)  990-30-70

Новости

Королевский бал у Вас дома

Како да се избере велосипед за градот / Сонски велосипеди

Подобро е да се види еднаш отколку да се слушне сто пати. Затоа, пред да размислиме за други аспекти на изборот, предлагаме прво да се запознаете со сорти на урбани велосипеди. Подготвивме за краток, но ефикасен преглед на сите можни модификации на велосипеди за градот во однос на популарноста.

ФОЛДИНГ

Апсолутен хит од последниве години. Најпрактични и компактни велосипеди за градот. Преведи ги во автомобил или во јавен превоз, удобно го подигнете лифтот, чувајте дома со минимално губење на просторот, користете го целото семејство - нивните предности не завршуваат таму. Од апсолутно фантастичната триаголна STRIDA до најстариот класичен SHULZ, виткање велосипеди ќе ви даде вистинска слобода на движење и многу забавно. Велосипед на фотографија - Џиновски автострада 1 (2016) .

СОФОРМАТИВЕН

СОФОРМАТИВЕН

Удобно, удобно седиште, прилагодлив волан и седиште, удобни рачки за управување со штандови под дланката - ова е опис на типичен претставник на удобни урбани велосипеди. Оваа категорија ги вклучува класичните градски велосипеди со челична рамка и 28 "тркала, како и модерни, лесни алуминиумски модели, вклучувајќи 26" тркала, како што е прикажано на фотографијата погоре. Релаксирачки прошетки во задоволство или секојдневни деловни патувања во позната облека - предностите на овој тип на велосипед се очигледни: голема брзина со минимален напор, благодарение на големите тркала, одлична видливост поради високата директна пригодност, подготвеност за дожд и лоши временски услови (повеќето од овие велосипеди се опремени со крилја и заштита од ланец или постојат прицврстувачи за нивна инсталација). Накусо - полноправно урбанистички велосипед. Велосипед на фотографија - Гигант Sedona DX W (2015) .

Ретро

Всушност, ова е истиот удобен велосипед, но направено е во ретро стил. Ваквите велосипеди често имаат големи, а не широки тркала, 28 ", елегантни челични рамки и поединечни елементи, седла и управувачи со кафеава боја или дури и од вистинска кожа. Ретро велосипеди може значително да се разликуваат од производителот до производителот - некој создава модерни велосипеди, стилизирана античка, а некој навистина ги прави повеќето класични модели.Во секој случај, впечатоците за патување кон нив се едноставно магични, ако, се разбира, имате душа за нив;) Велосипед во фотографијата - Аполо гроздобер 7 (2015)

СЛЕДЕЊЕ / ТУРИСТИЧ

СЛЕДЕЊЕ / ТУРИСТИЧ

Кога ви треба велосипед за долги патувања или патувања, кога сакате да го добиете максималниот достапен број на опции - од подножјето до опремата за осветлување, работејќи од тивок динамо-центар, погледнете во трекинг (туристички велосипеди). Ова е таков хибриден пат, град, па дури и дел од планински велосипед. Високите 28 "тркачки тркала со ненасочен патен чекор, висококвалитетна и лесна рамка и главни компоненти на велосипедот, најсовремена опрема - трансмисија, фарови, динамо за хауба, најдобрите и најлесните крилја и багажникот - сето тоа е опремено со велосипеди за војна. Често опремен со планетарен центар - систем за менување на брзини скриен во задниот центар, ефикасен, сигурен, практично нема потреба од одржување, отпорен на надворешни влијанија. Многу интересни и практични велосипеди Велосипед на фотографијата - Panther TK-9 (2013).

CRUISERS

Овие се многу специјални и неспоредливи велосипеди, кои секогаш се лесно да се идентификуваат со ретро стил, широки тркала од 26 инчи, екстра широк челик, сјаен волан и големо удобно седиште. Се разбира, постојат исклучоци од правилата. Но, она што го гледате погоре Стилот на овие велосипеди е роден во САД, каде што од 50-тите се користат како скромен мотор за велосипеди. Нивните тркала се дебели и мазни, што им помага да не заглават во песок.

Мека, дури и кадифена јава, апсолутна удобност и спокојство и, се разбира, заинтересирани погледи на минувачите. Добро избран крстосувач ќе го надополни вашиот стил и ќе донесе бои и малку негрижа кон вашиот живот. Велосипед на фотографија - Џиновски едноставни три W (2016) .

УРБАН / СОПСТВЕНОСТ

Освојувачот на сојузот. Тешко, брзо, чувствително, сигурно. Тој не толерира тротоари и се чувствува сигурен во потокот со автомобили. Брзо забрзува и сопирачки постепено. Не страда од недостаток на вишок на поврзување. Многу интересна класа на урбани велосипеди, што понекогаш е доста тешко да се идентификуваат. Сепак, се уште е претставена од најпознатите производители. Тоа е лесен, тежок, минималистички, спортски и само стилски урбан велосипед. Главните уникатни елементи се цврста вилушка, лесни тркачки тркала со минимален дофат, диск тороми (често, но не секогаш). Велосипед на фотографија - Giant Seek 1 (2015) .

Синглови помага / поправки

Синглови помага / поправки

Минимализам Ништо повеќе. Само вие и вашиот велосипед. Овие поправки не се опремени дури со сопирачки. Како, да прашате? Нема сопирачки? Но, зошто? Зборови објасни ова е тешко - треба да се обидете. Факт е дека кога возиш фиксен менувач без вообичаените рачки на сопирачките на велосипед, без различни кабли и жици, крилја и заштита на ланецот, буквално се вклопувате со велосипедот, почувствувајте го секој маневар, секоја нерамномерност на патот, дури и минимално забрзување и забавување . Неопходно е да се сопре всушност со телото - виси надолу на воланот, менувајќи го тежиштето и блокирајќи ги педалите. Смирен и адреналин во едно шише. Вие сте велосипед со велосипед. И таквите чувства нема да дадат повеќе велосипед.

Една брзина е велосипед со една брзина. Но, не сите единечни брзини се поправки. Едно-брзината во секој случај има сопирачка - ако не е мануелна, тогаш нога (задна). Но, прилагодување не е - педалите на него постојано се вртат додека велосипедот е во движење. Многу често, единечни брзини / поправки сега се достапни со двострани флип-флоп ракав. Односно Ако го ставите задното тркало на едната страна - тоа ќе биде една брзина. И ако другиот е фиксен. Се надевам дека не сте збунети;) Поправките сега се здобиваат со огромна популарност во градовите низ целиот свет. Само внесете фиксна опрема во YouTube и веднаш ќе сфатите сè. Велосипед на фотографија - Швин Каттер (2016) .

ХИБРИД / КРСТ

ХИБРИД / КРСТ

Комбинацијата на планинската моќ и брзината на автопатот. Лесна рамка и големи патни тркала 28 "Кога вашиот пат ќе помине повеќе по патот, но не сте подготвени да ја жртвувате можноста за возење надвор од патот, хибридниот велосипед ќе ви биде најдобар избор. Овој мотор е подготвен да ги освои сите врвови со голема брзина.

Хибридните велосипеди повеќе ги наоѓаат своите клиенти меѓу оние кои претходно би претпочитале планински велосипед. Висока брзина со минимален напор и во исто време речиси целосна способност на еден планински велосипед - ова е она што е волшебно во оваа класа. Плус, не толку масивни рамки и умерено тесни тркала, кои дури и при поставување на крилја убаво го разликуваат надворешниот велосипед од планината. Велосипед на фотографија - Giant Roam 0 Disc (2016) .

------------------------

Тоа е сè. Како да одберете велосипед за градот - да одлучите! Се разбира, сѐ уште не сме ги сметале како ретки велосипеди како хеликоптери, тандеми и камиони со три тркала. Ние ќе го сториме тоа кога ќе се појават на пазарот.

Најдобрите градски велосипеди 2015
Градски велосипедски каталог

Како, да прашате?
Нема сопирачки?
Но, зошто?