+38 (093)  990-30-70

Новости

Королевский бал у Вас дома

STALKER карактери во играта и во животот

Размислувања за таква статија се појавиле многу одамна. Секогаш и тогаш на интернет, на профил на ловци, може да се најдат погрешни претпоставки за кои вистинските луѓе станаа прототипови на ликовите во играта серија STALKER. Некои го прифаќаат Сергеј Григорович, генерален директор на GSC Game World, за Стрелка, а некои сосема сериозно велат дека од творецот на А-Живот, Дмитриј Јасенев, беше направен професор Каланча (од рускиот Сталкер-Вики, земени, патем!). Другите се уверени дека трговецот Брадестиот на Скадовск е никој друг освен писателот на научната фантастика, Роман Глушков. Се разбира, таков обем на лажни информации што циркулираат во веб-просторот сѐ повеќе нѐ туркаат за да се дојде до вистината. И тоа, како што знаете - некаде во близина. Потребно е само да се земе лопата на потребните димензии и да се ископа во вистинската насока.

Ова е она што решив да го направам внимателно. Време е. Пред вас, драги читатели, уникатен материјал од ваков вид, кој денес нема аналози во заедницата "stalker". Оваа публикација има за цел да ги стави сите точки на "јас" во историјата на уникатните ликови на пост-апокалиптичниот еп од ГСЦ.

И ние ќе почнеме со ред. Да, би сакал однапред да ве предупредам: ако ви се чини дека некои факти изгледаат премногу очигледни и нашироко познати, не треба да го обвинувате авторот на овие редови за обидот да се "измешате". Дури и такви работи можат да бидат надвор од правење на прилично широк раб на фановите на Сталкер. Така ги разгледува ала "Ви благодарам, капа!" може да се задржи со вас.

По кратко објаснување, се враќаме на нашата тема на разговор. Би сакал да започнам, се разбира, со центарот на личноста на целата серија на STALKER. Говор, како што може да се погоди, за Стрелка ака Мечено. Само слепиот не забележал дека моделот на играта на протагонистот во "Сенката на Чернобил" и неговиот изглед во анимираните ролери за заговор се радикално различни од едни на други. Одговорот е едноставен. Над CG-видео за играта работеше австралиско студио Plastic Wax. За време на работата на ролки, им беше потребна личност која ќе служи како прототип за стрелата - очигледно, моделот на карактерот во играта не ги исполнил потребните барања. Немаше потреба да се оди далеку - момците од Пластичниот восок го поканија својот сонародник, актерот Винсент Стоун, на нивното место. Потоа, со неговото лице, Стрелецот почна да се шета во предметните видео секвенци, а токму таа ликва се зацврсти за ликот: го гледаме во финалето на "Ведро небо", како и во "Повикот на Припјат", каде што конечно се зацврсти на моделот на играта на херојот. Винсент Стоун (вистинско име Винсент МекМанус) главно глуми во нискобуџетните австралиски филмови. Но, тој може да се види, на пример, во камеонот на Супермен Враќања на Брајан Сингер. Тој е исто така креативен директор на филмската компанија Short Black Films и текстописец за сопствениот бенд STONE.

Тој е исто така креативен директор на филмската компанија Short Black Films и текстописец за сопствениот бенд STONE

Во армиските магацини, каде што се наоѓа групата "Слобода", можете да најдете трговец по име Скриг. Малку луѓе знаат, но тој има вистински прототип. Ова е креаторот на познатото место за оружје World.Guns.ru Максим Попенкер. Се чини дека програмерите ги користеле информациите од ресурсите и на тој начин одлучиле да го одбележат својот автор.
Во армиските магацини, каде што се наоѓа групата Слобода, можете да најдете трговец по име Скриг
Во принцип, нема повеќе ликови во "Сенката на Чернобил" со физиономиите на вистински луѓе. Сите други актери се колективни слики: Сидорович, Барман, Доктор, и Дух, и други. Тие немаат прототипови. Меѓутоа, во присуство на неколку ликови со индивидуален изглед, клонираното население во зоната не можеше да се избегне - се покажа дека имало премногу слични NPC-и направени со копија од јаглерод, што малку го расипало впечатокот. Во развојот на следниот проект, ГСЦ се обиде да го земе предвид ова, и срамежлив, мал, но сепак чекор напред во оваа област беше направен во Clear Sky.

Како што сите знаат, реализмот на сликата во STALKER беше постигнат преку употреба на фото-текстури. Уметниците GSC Game World одлучија да го применат фотореализмот и во однос на ликовите. Иља Толмачев, кој претходно работел во ГСЦ како уметнички директор, во интервјуто за нашата страница, објасни како лицето на лицето е "пренесено" на играта:
"За да го репродуцираме лицето на лицето во играта, потребни ни се седум фотографии од седум различни агли. Треба да снимаме со најмало осветлување со минимални сенки и со максимално можно зголемување, со цел да ги намалиме изобличувањата на перспективата.За такво снимање ние користиме телефото објективи со повеќекратно зголемување и ние фотографираме од долги растојанија.Од фотографиите градиме ниско-поли модел на лицето со специјална мрежна топологија за работа во програмата за 3D скулптурирање и направи детален модел на лице врз основа на ова Со добиената геометрија, ја отстрануваме нормалната карта и повторно ја градиме ниската поли-мрежа, но со сосема поинаква топологија - погодна за моторот на играта. Потоа, тие слики ги прикажуваме кон добиениот модел, ги исцрпуваме шевовите на спој на проекциите и добиваме фотореалистичка текстура. "

Ајде да видиме какви специјални карактери може да ги сретнете во "Ведро небо".

Во претквалитетот на оригиналната игра, играме како најмен Сталкер Scar, чија задача е да запрат уште едно зголемување на стресот во центарот на зоната со цел да се спречи невиден катаклизм. При создавањето на концептот на главниот лик, Александар Каидановски, познат по неговата главна улога во филмот "Сталкер" на Андреј Тарковски, беше земен како основа. Таков данок, може да се каже.


Првото лице што се чудесно спаси од Скар по будењето - лидер на групата "Ведро небо", Лебедев. Програмерите се обиделе да ја преземат улогата на стража на канцеларијата на ГСЦ, и не изгубиле - се покажало интересно и шаренило. Патем, стражата дури и не знаеше што ќе направи херојот на играта со него - тој наивно го сметал процесот на фотографирање како потреба да креираат фотографии за документи.
. Првото лице што се чудесно спаси од Скар по будењето - лидер на групата Ведро небо, Лебедев
Професорот Каланча на состанокот со Скар ќе зборува за сè што се случи со наемничарот за време на пречекорувањето. Овој лик одговара на сликата и сличноста на програмерот на физиката на целата серија на STALKER Константин Слипченко.

Бар на локацијата на распоредувањето на "Ведро небо" трча ладно. Како прототип за него привлече аниматор Евгениј Јаблонија. Вреди да се спомене дека Chill не е единствениот лик со изгледот на Јуџин: добродушниот ловец Вано во Call of Pripyat е исто така него, но со променети карактеристики на лицето. Во моментов, Apple е водечки аниматор во Vostok Games.

Постои врз основа на групирање и техничар кој "е целиот сина лента". Неговото име е Новиков, а неговиот прототип го носи истото презиме. Тие се Александар Новиков, заменик технички директор за нуклеарна безбедност на нуклеарната централа Чернобил и долгогодишен пријател на развивачите на Сталкер. Патувајќи низ просторот на станицата Јанов во "Повикот на Припјат", повторно ќе го најдеме, овојпат во бункерот на научниците кои се занимаваат со истражувањето на зоната. Патем, Новиков беше планиран да биде воведен во сенка на Чернобил, но тој беше безмилосно отстранет од играта на Дин Шарп, продуцент на THQ.

Ние немаме среќа да гледаме други уникатни ликови во "Ведро небо", сè е ограничено само на горенаведените ликови. Сепак, по овој експеримент, програмерите беа убедени дека е неопходна итна потреба да се имплементира доволен број индивидуални НПК кои не се направени како копии од јаглерод. Ова беше направено во вториот addon на STALKER - "Call of Pripyat".

Новиот протагонист во следниот проект беше главниот на Службата за безбедност на Украина Александар Дегтярев, еднаш искусен ловец, а за време на акцијата на играта тој беше офицер за разузнавање испратен до зоната за да ги испита причините за неуспехот на операцијата Фарвеј организиран веднаш по исклучувањето на "Брајан Лонер". Однадвор, Дегтярев е идентичен со Александар Поштарук (пред една година ни кажа за неговото учество во фото-снимка за Call of Pripyat).


По пристигнувањето на товарниот брод "Скадовск", засекогаш замрзнат во задните води на Затон, главниот започнува да се запознае со жителите на "мочуриштето". Локалниот шанкер тука е наречен Брадестиот, првата потрага во играта која ја добиваме од него. Еден од организаторите на играта за играње во улога на играч на ѕвездите, STALKER RealPlayer, господар на чудовиштето, голем љубител на "Сталкер", му го претстави својот карактер на овој лик, како и хегумен Валериј Головченко, исто така познат под прекарот oVal. Патем, таткото на Валериан не е единствениот воздухопловен играч кој е почестен да биде овековечен како херој на STALKER, но дефинитивно ќе го покажеме тоа подоцна.
По пристигнувањето на товарниот брод Скадовск, засекогаш замрзнат во задните води на Затон, главниот започнува да се запознае со жителите на мочуриштето
Погледни наоколу и да видиме кој друг може да се најде на "Скадовск", покрај обичните stalkers и гангстери.

На спротивната страна на брадата, Султан, лидерот на гангстерите, кој создаде кревка неутралност со stalkers на 'рѓосан сад, се насели слободно. Прототипот на авторитативниот главенец беше Константин Крючков, airsoft играч и редовен член на STALKER RealPlayer.


Редот во кампот за ловење е внимателно следен од пријател на Брадестиот - Каперкаили, поранешен истражувач. Подоцна, заедно со него, главниот ќе ги испита причините за исчезнувањето на Сталкерите на Затон и во исто време ќе го елиминира целиот ден од крвопилите ... Лицето кое стана визуелен прототип за Capercaillie е Александар Закатипи 3D модеер Александар Качанюк.
Редот во кампот за ловење е внимателно следен од пријател на Брадестиот - Каперкаили, поранешен истражувач
Еден од stalkers ќе побара Degtyarev за помош во изнаоѓање на предавник со прекарот Soroka. И во иднина Гонта - така неговото име е - ќе понуди да ја ловат химерата. Во реалниот живот, "Гонт" се вика Кирил Ковал, работел на "Ведро небо" како тестер, а потоа како дизајнер на игри за Call of Pripyat. Тој во моментов е дизајнер на игри на 4А игри.

Можеби најширокиот лик на "Скадовск" е талентиран техничар Кардан. За жал, тој е голем обожавател на прицврстување на шише, па до одреден момент главниот го наоѓа во состојба на интоксикација. Сепак, за разлика од неговата инкарнација, Константин Ступивцев не е ни алкохоличар. Интерфејсот на Call of Pripyat интерфејс, како и познатата кутија за покритие, му припаѓаат на нејзиното авторство. Сега Константин работи како уметник во компанијата Vostok Games.
Можеби најширокиот лик на Скадовск е талентиран техничар Кардан

Авторот: Вјачеслав Муригин

Илустрација за преглед: Искандар Мирзоганиев

Остатокот се најде на Интернет

Ретка трејлер од 2005 година, прикажувајќи некои аспекти на играта (AI, физика, осветлување, интеракција со транспорт, итн.)

www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage& ..

Тоа е сè. Држете ја опашката со пиштол и запаметете се

Создавањето му припаѓа на другарот Пилат и е народната уметност на самиот П.Г.

Каква посебна благодарност до него.

Com/watch?