+38 (093)  990-30-70

Новости

Королевский бал у Вас дома

СТАЛКЕР: Заборавена Алфа

  1. Задоволен
  2. "Ачивка" издание
  3. Пресуда

СТАЛКЕР: Изгубената Алфа се врати речиси сè што ГСЦ отсече од долгиот процес на развој. Сенка на Чернобил . Но, ова не е едноставна аматерска модификација, од која има стотици, Lost Alpha го потресе оригиналот толку многу што едноставно не можевме да го поминеме.

Ова е втор дел од нашиот специјален материјал посветен на STALKER: Lost Alpha. Пред да ги разгледате и нашите впечатоци. Како проектот е создаден, можеш да дознаете овде .

Тоа беше Заборавена Алфа пред три години.

Останувајќи го бункерот на Сидорович до кордон, ненамерно трепкате и почувствувате плашливост и возбуда - што е таму, надвор од пријатното подземно засолниште?

Кога сончевите зраци се пробиваат низ избледеното зеленило, во далечината се слуша звукот на гитара, и обрасната, распаднати колиби околу едно долго, напуштено село се издига, знаеш - ти си дома. Воена фабрика црта кружница над главата, но нешто внатре се компресира. Не, ова не е Кордон што го запамтивме, но неговиот дух остана непроменет.

... Но, она што навистина вреди да се менува, е набавка на ловци, цврсто држејќи се на нивните места околу огнот и со денови повторувајќи ги истите затегнати шеги за зоната, која престана да биде смешна дури и за време на сенката на Чернобил. Еве еден контрадикторни прв впечаток.

Еве еден контрадикторни прв впечаток

► Артефактите можат да се комбинираат, но засега оваа функција е многу кабриолетна и се стреми кон постојано "висат" на играта.

Мајчин кордон се зголеми на непристојна големина. За да се кандидира од југ кон север по главниот пат, преку познатиот уништен железнички мост, ќе трае околу десет до петнаесет минути непрекинато трчање - не сметајќи ги гранките од патот, воената база и напуштените фарми, скриениот тунел со аномалии и целиот подземен комплекс кој работи под железничките пруги. Но, ова, патем, е само првата локација (од дваесет и седум!).

Да, првото нешто што треба да се каже е дека зоната ќе треба повторно да се реши.

Да, првото нешто што треба да се каже е дека зоната ќе треба повторно да се реши

► Со помош на PDA, можете да барате stalkers во близина, да побарате помош или да ги понудите вашите услуги. За жал, оваа функција е исто така лошо погрешна.

Затоа автомобилите вратени од оригиналот беа вратени на играта - пријател со четири тркала ќе биде неопходен помошник во зоната и верен магарик за носење на скапоцената рунта. Изборот е повеќе од разновиден - од Zaporozhets, изгни на земјата, и на брилијантни оклопни персонал превозникот: сè на вашиот вкус и боја, само плати. Без цевка од автомобил.

► Рекреација од нула "Мртов град". Фасцинира и плаши не помалку од Припјат.

Кога ќе ја завршиме првата потрага - чистење на фабриката од гангстерите, и да добиеме барем некое корисно оружје, изгледа дека е време да ја освои зона, но тоа не беше таму. Обидите да се пробијат од оковите на програмери ќе завршат со фијаско. Откако се обидовте да излезете од кордон, добивате нос и поим на екранот - тоа е премногу рано за вас, мојот пријател, се пресели во зрелоста, додека седите во песокот. Толку за слобода.

Сепак, за првпат ваквата татковска грижа навистина доаѓа во корист - опојните простори на Lost Alpha се закануваат дека еднаш ќе го уништат играчот. Ќе пораснете, ќе добиете оружје и ќе шетате по вашето здравје - по донесувањето на главната приказната, ќе се отвори режимот "Sandbox", што ќе ви овозможи да ја истражувате зоната колку што сакате.

Ќе пораснете, ќе добиете оружје и ќе шетате по вашето здравје - по донесувањето на главната приказната, ќе се отвори режимот Sandbox, што ќе ви овозможи да ја истражувате зоната колку што сакате

► Сите цевки. Од канџите на крволокот речиси е невозможно да се избегне.

Но, тешко е да се каже дека големите отворени простори често одат во корист на играта - постојано се фаќате себеси размислувајќи: " Зошто е некако тажно? "И факт е дека, со исклучок на мисии на приказната, нема ништо посебно за да се окупира. Како дел од мисиите за забава, кокошките не залажуваат: тие можат да избегаат од воениот хеликоптер на полу-смачканата Нива и да си играат со гангстери.

Но, вреди малку да ја олабавиш јаката што го заокружуваше вратот, бидејќи картонските украси се распаѓаат еден по друг. Можете да поминат часови подигање на депонијата, да ги истражите подземните лаборатории на земјоделската индустрија, полека да одите низ трње и аномалии во Темната долина и тивко да ги пукате гангстерите, да ги ловите артефактите и да направите примерок за "дајте и доведете", но ... зошто? За каква цел? Значи, ќе останете заложници на огромната и празна зона на отуѓување.

Можеби, успеавме да експлодираме толку многу години, откако видовме доволно за незамисливиот број на различни песочни кутии. Можеби ГСЦ беше во право во намалување на светот и со тоа гарантира дека секогаш ќе има нешто да се направи во него . Ние отсечени дополнителни патеки, така што играчот случајно не се изгуби и не се здодев ... Кој знае.

► Ако не изгледате внимателно, може да мислите дека ова не е снимка од играта, туку слика на провинциски град.

Сепак, овие мисли доаѓаат далеку од веднаш - во првите редови се уште е прашање на преживување. Означениот стана повеќе како личност и има потреба - во храна, вода и здрав сон. Ако еден од овие параметри падне под критично ниво, и ако нема конзервирана храна, шише со вода или тивко место за спиење при рака, вие сте изгубени. Херојот станува потполно беспомошен, очите му се затемнуваат, а рацете почнаа да измамнички трепери.

► DirectX 10 и динамични работни задачи за осветлување - Lost Alpha не изгледа полошо од некои Far Cry 3.

Преживее тешко. Темната ноќ во зоната не е тест за слабо срце. Поранешните уредни и елегантни патеки се обраснати со непроодни грмушки, кои се уште еден предизвик да се прошетаат. Вистинска фенерче, единственото нешто што ја забрзува темнината, јаде батерии како семиња и останува без светло во најнеповолниот момент - само плукаат. И ако во отворени простори сеуште е можно да се преживее, тогаш што да правиме во занданите на земјоделската индустрија или пештерите Грев?

► Напуштениот Припјат сè уште е полн со многу опасности.

Изгубени Алфа испадна не без недостатоци. Засенченото наследство на Сенката од Чернобил се качува од сите пукнатини - играта постојано се распаѓа и се урива, многу потраги за приказни не секогаш работат, поради што морате да ја вчитате старата зачувување, а системските барања, во споредба со оригиналот, се зголемиле по редот на големината (предметот е додаден поддршка за DirectX 10), но дури и препорачаната конфигурација не секогаш се зачувува од сопирачките.

Сепак, сосема е можно да се постави со него и да се задоволи - искусен тогаш, преживее и сега. Можеби, ако тимот не живеел само на донации од навивачите, ќе има помалку проблеми, но на крајот имаме она што го имаме. Проектот ги виде светлите обемни закрпи кои доаѓаат до него, кои лекуваат многу проблеми и додаваат нови содржини, за да можете да живеете.

Прочитајте го нашиот специјален материјал за Lost Alpha оваа страница .

Задоволен
Ожалостен
  • неверојатната скала на зоната;
  • атмосферата на STALKER се уште е фасцинантна;
  • скоро сè што беше отсечено од оригиналната верзија беше вратено во играта;
  • Играта е потполно бесплатна и не бара оригиналот.
  • неверојатни системски барања;
  • симулацијата на животот работи толку лошо;
  • мравјалник грешки, од мали и досадни до несовладливи. Чекаме за закрпи.

8/10

Визуелен ред

7/10

Интерфејс и менаџмент

7/10

Звук и музика

"Ачивка" издание
Ова не е STALKER!

Најдете илјада и една причина за незадоволство и да се вратите во светот на сенката на Чернобил.

10/10

Јас сум во советско време, ох-ох!

СТАЛКЕР: Изгубената Алфа целосно ја задоволува страста на нашиот народ за ретро-ескапизму и ја покажува самата реалност во која многумина пораснаа (и продолжуваат да живеат, нешто таму) - урнатините на поранешната голема империја, во еден момент оставени без кормило и ветер. И природата не толерира празнина и почнува да ги поставува сопствените правила.

Мапа на рејтинг

8, 0

добро

Пресуда

И покрај сè, тие го направија тоа. Играњето на Lost Alpha е вредно за секој вентилатор на STALKER, бидејќи проектот е бесплатен и не бара оригиналот. Заборавете ги летните изгореници, одмор на плажа и семејни одмори. Преземете ја изгубената Алфа и одете да ја освои Зона - почна да се игра со нови светли бои.

Останувајќи го бункерот на Сидорович до кордон, ненамерно трепкате и почувствувате плашливост и возбуда - што е таму, надвор од пријатното подземно засолниште?
Зошто?
За каква цел?
И ако во отворени простори сеуште е можно да се преживее, тогаш што да правиме во занданите на земјоделската индустрија или пештерите Грев?