+38 (093)  990-30-70

Новости

Королевский бал у Вас дома

STALKER: Lost Alpha

  1. i kënaqur
  2. "Achivka" botim
  3. vendim

STALKER: Lost Alpha u kthye pothuajse gjithçka që GSC kishte ndërprerë nga procesi i zhvillimit të gjatë. Hije e Çernobilit . Por kjo nuk është një modifikim i thjeshtë amator, nga të cilat ka qindra, Lost Alpha tronditi origjinalin aq shumë sa që thjesht nuk mund të kalonim.

Kjo është pjesa e dytë e materialit tonë të veçantë kushtuar STALKER: Lost Alpha. Para se të shqyrtojmë dhe përshtypjet tona. Si u krijua projekti, ju mundeni gjeni këtu .

Ky ishte Alpha Humbur tre vjet më parë.

Largimi i bunkerit të Sidorovich në Kordonin, ju me sy bluaj dhe ndjeni ndjeshmërinë dhe ngazëllimin - çfarë ndodh, jashtë strehës komode nëntokësore?

Kur rrezet e diellit e bëjnë rrugën e tyre përmes gjetheve të zbehtë, zhurma e një kitarë dëgjohet në largësi dhe kasollet e rrënuara, të shkatërruara rreth një fshati të gjatë e të braktisur gjatë, e dini - ju jeni në shtëpi. Një spinner ushtarak tërheq një rreth mbi kokë, por diçka brenda brenda. Jo, kjo nuk është Kordoni që kujtohemi, por shpirti i saj mbeti i pandryshuar.

... Por ajo që me të vërtetë do të vlen të ndryshohet është shtesa stalker, duke u ngjitur fort në vendet e tyre rreth zjarrit dhe duke përsëritur për ditë të të njëjtit shaka të tensionuara rreth Zonës, e cila nuk ndalet më qesharake edhe gjatë Shadow of Chernobyl. Këtu është një përshtypje e parë kontradiktore.

Këtu është një përshtypje e parë kontradiktore

► Manufakturat mund të kombinohen, por tani për tani kjo veçori është shumë e gabuar dhe përpiqet që vazhdimisht të "ul receptorin e telefonit" të lojës.

Kordoni amtare u rrit në disa madhësi të pahijshme. Për të drejtuar atë nga jugu në veri përgjatë rrugës kryesore, nëpër urën e famshme hekurudhore të shkatërruar, do të zgjasë rreth 10 deri në 15 minuta drejtimin e pandërprerë - duke mos llogaritur degët e rrugës, bazën ushtarake dhe fermat e braktisura, tunelin e fshehur me anomali dhe tërë kompleksin nëntokësor që shkon nën gjurmët e hekurudhës. Por kjo, nga rruga, është vetëm vend i parë (nga njëzet e shtatë).

Po, gjëja e parë që duhet thënë është se Zona do të duhet të zgjidhet përsëri.

Po, gjëja e parë që duhet thënë është se Zona do të duhet të zgjidhet përsëri

► Me ndihmën e një PDA, ju mund të kërkoni për stalkers në afërsi, kërkoni ndihmë, ose ofroni shërbimet tuaja. Për fat të keq, ky funksion është gjithashtu me të meta.

Kjo është arsyeja përse automjetet u kthyen nga origjinali u kthyen në lojë - një mik me katër rrota do të jetë një ndihmëtar i domosdoshëm në Zonën dhe një gomar besnik për mbajtjen e pajimeve të çmuara. Zgjedhja është më shumë se e ndryshme - nga Zaporozhetët, të kalbur në tokë dhe në një transportues të shkëlqyeshëm të personelit të blinduar: çdo gjë për shijen dhe ngjyrën tuaj, vetëm të paguani. Pa një tub të automjetit.

► Të rikrijuar nga e para "Qytet i Vdekur". Fascinates dhe frikëson jo më pak se Pripyat.

Kur e përfundojmë kërkimin e parë - pastrimin e bimës nga gangsterët dhe të paktën të kemi armë të dobishme, duket sikur është koha për të pushtuar Zonën, por nuk ishte atje. Përpjekjet për të dalë nga prangat e zhvilluesve do të përfundojnë në fiasko. Duke u përpjekur të dilni nga Kordoni, ju merrni një hundë dhe një çelës në ekran - është shumë herët për ju, miku im, që keni lëvizur në moshë madhore, ndërsa ju uleni në kuti. Aq shumë për lirinë.

Sidoqoftë, hera e parë që një kujdes i tillë nënë vjen në të mirë - hapësira dehëse e Lost Alpha kërcënojnë që një herë e përgjithmonë të trokasin lojtarin jashtë komplotit. Ju do të rriteni, do të merrni një armë dhe do të ecni në shëndetin tuaj - pasi të kaloni stilin kryesor, do të hapet modaliteti "Sandbox", i cili do t'ju lejojë të eksploroni zonën sa më shumë që dëshironi.

Ju do të rriteni, do të merrni një armë dhe do të ecni në shëndetin tuaj - pasi të kaloni stilin kryesor, do të hapet modaliteti Sandbox, i cili do t'ju lejojë të eksploroni zonën sa më shumë që dëshironi

► Të gjitha tubat. Nga kthetrat e gjakderdhjes eshte pothuajse e pamundur te arratiset.

Por është e vështirë të thuhet se hapësira të mëdha të hapura shpesh shkojnë në dobi të lojës - vazhdimisht e kapni veten duke menduar: " Pse është disi e trishtuar? "Dhe fakti është se, me përjashtim të misioneve histori, nuk ka asgjë të veçantë për të zënë me veten tuaj. Si pjesë e misioneve argëtuese, pula nuk kafshon: ata mund të shpëtojnë nga një helikopter ushtarak në gjysmën e grimcuar Niva, dhe të luajnë vishen me gangsterë.

Por vlen pak për të liruar jakën që mbështjellë qafën tuaj, pasi zbukurimet e kartonit rrënohen njëra pas tjetrës. Ju mund të kaloni orë të tëra në deponi, të eksploroni laboratorët nëntokësorë të industrisë bujqësore, ngadalë zvarriteni nëpër gjemba dhe anomali në Dark Valley dhe hidhni në heshtje gangsterët, gjuajnë objekte dhe kryejini "japin dhe sillni" mostrat e mostrës, por ... pse? Për çfarë qëllimi? Kështu që ju do të mbeteni peng i Zonës së madhe dhe të zbrazët të tjetërsimit.

Ndoshta, ne kemi arritur të shpërthyer për kaq shumë vite, duke parë mjaft e numrit të pakonceptueshëm të sandboxes të ndryshme. Ndoshta GSC kishte të drejtë në prerjen e botës dhe duke garantuar se gjithnjë dokishte diçka për të bërë në të . Ne prerë rrugë shtesë në mënyrë që lojtari aksidentalisht nuk ka humbur dhe nuk u mërzit ... Kush e di.

► Nëse nuk shikoni nga afër, mund të mendoni se kjo nuk është një screenshot nga loja, por një fotografi e një qyteti provincial.

Megjithatë, këto mendime vijnë larg nga menjëherë - në ballë është ende një çështje e mbijetesës. Tagged u bë më shumë si një person dhe mori nevojat - në ushqim, ujë dhe një gjumë të shëndetshëm. Nëse një nga këto parametra bie nën një nivel kritik, dhe nëse nuk ka kanaçe ushqim të konservuar, një shishe uji ose një vend i qetë për të fjetur, jeni të humbur. Heroi bëhet tërësisht i pafuqishëm, sytë e tij errësohen dhe duart e tij fillojnë të dridhen pabesisht.

► DirectX 10 dhe ndriçimi dinamik punë wonders - Lost Alpha duket jo më keq se disa Far Cry 3.

Mbijetoni të vështirë. Një natë e errët në zonë nuk është një provë për të sëmurët e zemrës. Ish shtigjet e pastra dhe të lëmuara janë të mbipopulluara me shkurre të pakalueshme, të cilat janë një sfidë tjetër për të kaluar nëpër. Dritë e vërtetë e vërtetë, e vetmja gjë që përshpejton errësirën, ha bateritë si fara, dhe të mbetet pa drita në momentin më të keq - thjesht pështyu. Dhe nëse në hapësirat e hapura është ende e mundur të mbijetosh, atëherë çfarë të bësh në burgjet e industrisë bujqësore apo shpellat e mëkatit?

► Pripyat e braktisur ende është e mbushur me shumë rreziqe.

Humbur Alpha doli jo pa difekte. Legjenda e hijes së Shadow of Chernobyl ngjitet nga të gjitha plasaritjet - loja vazhdimisht prishet dhe rrëzon, shumë pyetje quhen gjithmonë punë, për shkak të së cilës ju duhet të ngarkoni ruajtjen e vjetër dhe kërkesat e sistemit janë rritur me një madhësi të madhe krahasuar me origjinalin (shtimi mbështetje për DirectX 10), por edhe konfigurimi i rekomanduar jo gjithmonë kursen nga frenat.

Sidoqoftë, është mjaft e mundshme të vendosësh me të dhe të kesh kënaqësi - me përvojë atëherë, të mbijetosh dhe tani. Ndoshta, nëse ekipi jetonte jo vetëm në donacione nga tifozët, do të kishte më pak probleme, por në fund kemi atë që kemi. Projekti ka parë dritë, arna voluminoze që vijnë në të, të cilat shërojnë shumë probleme dhe shtojnë përmbajtje të reja, kështu që ju mund të jetoni.

Lexoni materialin tonë të veçantë në Lost Alpha on kjo faqe .

i kënaqur
i mërzitur
  • shkalla e pabesueshme e Zonës;
  • atmosfera e STALKER-it është ende interesante;
  • pothuajse çdo gjë që u prenë nga versioni origjinal u kthye në lojë;
  • Loja është plotësisht e lirë dhe nuk kërkon origjinalin.
  • kërkesat e pabesueshme të sistemit;
  • simulimi i jetës punon kaq keq;
  • anthill bugs, nga të vogla dhe të bezdisshëm të pakapërcyeshme. Ne jemi duke pritur për arna.

8/10

Rresht vizuale

7/10

Ndërfaqja dhe Menaxhimi

7/10

Tingujt dhe muzika

"Achivka" botim
Kjo nuk është STALKER!

Gjeni një mijë e një arsye për pakënaqësi dhe kthehuni në botën e Shadow of Çernobilit.

10/10

Unë jam në kohë sovjetike, oh-oh!

STALKER: Lost Alpha kënaq plotësisht pasionin e popullit tonë për retro-eskapizmu dhe tregon realitetin në të cilin shumë janë rritur (dhe vazhdojnë të jetojnë, diçka atje) - rrënojat e perandorisë së dikurshme të madhe, në një çast të mbetur pa timon dhe erë. Natyra nuk toleron boshllëkun dhe fillon të vendosë rregullat e veta.

Vlerësimi i sitit

8, 0

i shkëlqyer

vendim

Përkundër gjithçkaje, ata e bënë atë. Playing Alpha humbur vlen çdo tifoz STALKER, pasi projekti është plotësisht i lirë dhe nuk kërkon origjinalin. Harrojeni diellin veror, pushimet në plazh dhe pushimet familjare. Shkarko Lost Alpha dhe shkoni për të pushtuar Zona - ajo filloi të luajë me ngjyra të reja të ndritshme.

Largimi i bunkerit të Sidorovich në Kordonin, ju me sy bluaj dhe ndjeni ndjeshmërinë dhe ngazëllimin - çfarë ndodh, jashtë strehës komode nëntokësore?
Pse?
Për çfarë qëllimi?
Dhe nëse në hapësirat e hapura është ende e mundur të mbijetosh, atëherë çfarë të bësh në burgjet e industrisë bujqësore apo shpellat e mëkatit?